🚚 Darmowa dostawa powyżej 499 zł | ✅ 100% gwarancja satysfakcji
Strona główna / Porady / Kolagen – spowolnij procesy starzenia i odzyskaj młodzieńczy wygląd
 

Kolagen – spowolnij procesy starzenia i odzyskaj młodzieńczy wygląd

Przewidywany czas czytania: 8 min
Data publikacji: 08/12/2022
Kolagen – spowolnij procesy starzenia i odzyskaj młodzieńczy wygląd

Wszyscy o tym marzymy!

Promienna, młodzieńcza skóra, zdrowe stawy, gęste włosy, piękne paznokcie i super metabolizm…

„Dodatki”, które zapewniają Ci młodzieńczy wygląd, dodają Ci energii, zapewniają super samopoczucie i są ściśle związane z tym białkiem.

To białko to kolagen. Jestem pewny, że słyszysz o nim nie pierwszy raz.

Założę się, że nie wiem, jak całościowo wykorzystać potencjał tego „cudownego budulca”, odzyskać młodzieńczy wygląd i świetne samopoczucie.

Jeżeli chcesz wziąć losy swojego samopoczucia i wyglądu we własne ręce, radzę Ci, byś w tej chwili całą uwagę skupiła na tym wpisie. Znajdziesz w nim wszystko, co musisz wiedzieć o kolagenie i jego niezwykłych możliwościach.

SPIS TREŚCI

 1. FUNKCJE KOLAGENU
 2. STRUKTURA KOLAGENU
 3. RODZAJE KOLAGENU
 4. DIETA BOGATA W KOLAGEN
 5. SUPLEMENTY Z KOLAGENEM
 6. KTÓRY KOLAGEN JEST DLA CIEBIE NAJLEPSZY

FUNKCJE KOLAGENU

Okej, na początek podstawy.

Czym jest kolagen?

Funkcje kolagenuKolagen to najliczniej występujące białko w Twoim organizmie. Dzięki bogatemu składowi na bazie aminokwasów pojawia się w organizmie aż w 30 wersjach. Więcej o tym, dlaczego to takie ważne, powiemy później. Najpierw jednak zobaczmy, gdzie w ogóle znajduje się kolagen i jakie funkcje pełni w Twoim organizmie.

Jak już wspomnieliśmy, możemy o nim mówić „cudowny budulec”, ponieważ w świecie zdrowia i piękna zajmuje bez wątpienia pierwsze miejsce.

To dlatego, że mowa o białku, które może się pochwalić licznymi korzystnymi właściwościami. Na przykład:

 • nadaje Twojemu ciału formę,
 • stanowi znaczącą część Twojej skóry, chrząstek stawowych, kości i wielu innych tkanek,
 • wspiera porost zdrowych włosów i paznokci,
 • wpływa na zdrowie Twoich jelit,
 • dba o elastyczność Twojej skóry itd.

Niestety, z kolagenem łączy się jeden nieprzyjemny fakt.

Problem polega mianowicie na tym, że proces powstawania tego wyjątkowo ważnego białka z biegiem lat zwalnia.

Od około dwudziestego roku życia nasz organizm produkuje coraz mniej kolagenu. Spadek ten jest zaś tak szybki, że koło sześćdziesiątki nie masz już jednej trzeciej zapasów.

Jeżeli dodamy do tego pozostałe niekorzystne czynniki, takie jak stres, niedobór snu, palenie, nadmierna ekspozycja na słońce, konsekwencje będą bardziej niż widoczne.

Co to oznacza w praktyce? Spójrzmy…

KOLAGEN A SKÓRA

Kolagen stanowi około 70% Twojej skóry. Kolagen zapewnia skórze jędrność, blask i młodzieńczy wygląd.

Gdy ciało produkuje mniej kolagenu niż go w rzeczywistości potrzebujesz, konsekwencja są nieprzyjemne. Mowa o tych oznakach starzenia, które są widoczne na co dzień i wprawiają Cię w zły nastrój, odbierając energię do życia.

Kolagen a skóraSą to:

 • zmarszczki,
 • zapadnięte policzki,
 • obwisła twarz i
 • zmęczony wygląd.

Kolagen wpływa na skórę jak woda na rośliny pokojowe. Jeżeli roślinie brakuje wody, zaczyna więdnąć, a z czasem obumiera.

Oczywiście, obwisła skóra, i zmęczony wygląd to daleko nie jedyne problemy, związane z niedoborem kolagenu.

KOLAGEN A STAWY

Kolagen a stawyNiedobór kolagenu utrudnia także poruszanie się i prowadzi do pojawiania się bólów stawów. A ponieważ kolagen jest budulcem stawów i ścięgien, niedobór tego wyjątkowo ważnego białka prowadzi do niezliczonych problemów, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się i aktywność sportową.

Kolagen ma charakterystyczną gładką strukturę i, podobnie jak olej w mechanizmach zębatych, dba o to, by części ciała poruszały się gładko tak, by nie dochodziło do zbędnego zużycia i uszkodzeń.

KOLAGEN A WŁOSY

Kolagen a włosy

Niepokojące może być także przerzedzanie się włosów. To bardzo nieprzyjemna sytuacja, którą większość postrzega jako z góry przegraną bitwę. Nie jest to jednak prawda. Również włosy i mieszki włosowe zależą od tego białka.

Jeżeli masz tego świadomość, możesz wziąć sprawy w swoje ręce.

Jak to zrobić? O tym niebawem.

Najpierw jeszcze jedna ważna informacja.

KOLAGEN A FLORA JELITOWA

Kolagen a flora jelitowa

Zmarszczki, zmęczony wygląd, obwisła skóra, bolące stawy, utrudnione poruszanie i przerzedzone włosy to wyraźne objawy niedoboru kolagenu.

Nie możemy jednak zapominać, że pod tym wszystkim kryje się coś o wiele bardziej nieprzyjemnego.

Gdzie dokładnie?

W Twoich jelitach.

W takim przypadku kremy z kolagenem i im podobne preparaty kosmetyczne najprawdopodobniej nie będą działać, ponieważ o zdrowie (i w efekcie piękno) musisz zadbać od wewnątrz.

Zespół nieszczelnego jelita to poważne schorzenie, z którym zmaga się coraz większa liczba osób. Kiedy jelita nie są w stanie skutecznie wykonywać jednego ze swoich głównych zadań, do Twojego krwiobiegu dostają się szkodliwe dla ciała substancje. Możesz nie mieć o tym pojęcia, a mimo to cierpieć z powodu schorzeń niewiadomego pochodzenia.

Zmęczenie, wahania nastroju, problemy z koncentracją, wysypki, trądzik i inne irytujące problemy dotykają Cię, ponieważ Twój mechanizm obronny nie działa tak, jak powinien.

Ściany jelit, podobnie jak skóra, włosy, paznokcie i stawy, w dużej mierze zbudowane są z kolagenu.

Okrutne fakty związane z kolagenem

Gdy brakuje tego budulca, Twoje jelita powoli tracą moc i skuteczność.

Jak widzisz, istnieje całkiem sporo problemów, wywoływanych niedoborem kolagenu. Dlatego nie widzi mnie, że najprawdopodobniej zastanawiasz się…

czy w jakikolwiek sposób możesz uniknąć tego nieprzyjemnego scenariusza lub przejąć kontrolę nad swoim samopoczuciem i wyglądem?

Sam zadawałem sobie to pytanie, gdy poznałem te okrutne fakty związane z kolagenem, i muszę Ci przyznać, że ostateczna odpowiedź mnie zachwyciła.

Aby wyjaśnić Ci, dlaczego, proponuję, byśmy spojrzeli na tę zapewniającą sukces strategię całościowo i w ten sposób zadbali o wykorzystanie całego jej potencjału i jak najszybsze osiągnięcie super efektów.

STRUKTURA KOLAGENU

Okej…

Jak już wspomnieliśmy, kolagen to białko. Oznacza to, że mamy do czynienia z kompleksową organiczną molekułą, złożoną z mniejszych elementów.

SYNTEZA I PEPTYDY KOLAGENOWE

W fazie syntezy (powstawania kolagenu) w pierwszej kolejności wiążą się ze sobą najbardziej podstawowe części, które nazywamy aminokwasami. Dostarczasz je do organizmu z pożywieniem. W przypadku kolagenu są to przede wszystkim:

 • prolina,
 • glicyna,
 • glutamina i
 • arginina.

Synteza i peptydy kolagenoweTe elementy razem tworzą peptydy, które następnie, w trzecim kroku, łączą się w białko – kolagen, co jest warunkiem powstawania włókien kolagenowych.

Ta informacja prowadzi nad do kolejnej bardzo ważnej kwestii, która jest kluczowa, jeżeli chcesz dać swojemu organizmowi to, czego naprawdę potrzebuje.

Bogaty skład aminokwasowy i różnorodność możliwych kolejności to właśnie powód, dla którego do dziś rozpoznano aż 30 różnych typów kolagenu.

Tak właśnie!

Jeżeli wyobrazisz sobie różne aminokwasy jako cegły o różnych kształtach i wymiarach, które możesz dowolnie łączyć, szybko zrozumiesz, że istnieje wiele wersji kolagenu – podobnie jak z różnych cegieł możesz zbudować różne budynki.

RODZAJE KOLAGENU

Faktem jest jedna, że spośród wszystkich trzydziestu typów kilka wyraźnie się wyróżnia:

TYP I

Kolagen typu I to najczęstsza postać kolagenu w Twoim organizmie. Ten niezmiernie ważny budulec, obecny w skórze, ścięgnach, kościach i tkankach łącznych, odgrywa kluczową rolę w procesie walki ze starzeniem.

TYP III

Oczywiście, wygląd to nie wszystko.

Jeżeli chcemy czuć się świetnie mieć dużo energii, ważne jest, byśmy oprócz kolagenu typu I zwrócili uwagę także na kolagen typu III, który znajdziemy w podobnych produktach. Z tą różnicą, że kolagen typu III jest kluczowy dla zdrowych jelit.

Jak już wspomnieliśmy, to ściana jelit decyduje o tym, które składniki przedostają się do krwiobiegu, a które muszą pilnie opuścić Twój organizm. Jestem pewny, że chcesz mieć całkowitą kontrolę nad tym procesem. W przeciwnym razie mogą Cię dotknąć konkretne problemy (cera trądzikowa, liszaj, wahania nastrojów, zmęczenie, problemy z koncentracją…), wywołane obecnością toksyn.

A co z kolagenami typu V i X, które także umieściliśmy w spisie kluczowych typów kolagenu?

Oba te typy znalazły się tam nieprzypadkowo.

TYP V

Kolagen typu V zaangażowany jest przede wszystkim w szybką regenerację komórek. Odgrywa również kluczową rolę w staraniach o zdrowe i gęste włosy.

TYP X

O czwartym typie kolagenu na tej liście – kolagenie typu X – warto wspomnieć z uwagi na jego korzystny wpływ na zdrowie chrząstek i swobodę poruszania się bez bólu.

Oczywiście, wszystkie te informacje prowadzą do logicznego pytania…

Jako że najprawdopodobniej nie masz ochoty na szybkie starzenie się i zmagania z problemami związanymi z niedoborem kolagenu, jestem pewien, że zastanawiasz się, co możesz zrobić, by do tego niedoboru nie dopuścić.

Kluczowe są dwie rzeczy.

Po pierwsze…

Jako że mówimy o białku, to jest o kompleksowej organicznej molekule, która może się rozpaść, ważne jest, by maksymalnie ograniczyć ten niekorzystny proces. W tym celu należy przejąć kontrolę nad czynnikami, które mogą zaprzepaścić Twoje starania i znacząco obniżają poziom kolagenu w Twoim organizmie. To przede wszystkim:

 • Rodzaje kolagenuzły sen,
 • nadmiar cukru,
 • uszkodzone stawy,
 • wysoki poziom hormonu stresu (kortyzolu) spowodowany współczesnym trybem życia,
 • nadmierne narażenie na działanie promieni słonecznych,
 • zbyt niskie spożycie przeciwutleniaczy,
 • całodzienne siedzenie i zbyt mało aktywności fizycznej,
 • zachwiana flora jelitowa,
 • niedobory witaminy C i cynku,
 • ogrom wolnych rodników.

DIETA BOGATA W KOLAGEN

Podejmując odpowiednie decyzje możesz także wpłynąć na to, ile kolagenu produkuje Twoje ciało.

Pewne produkty uznawane są za super źródło aminokwasów, które, jak już wiemy, są podstawowymi budulcami kolagenu.

A zatem…

Jeżeli Twoja dieta jest zrównoważona i różnorodna, jest wysoce prawdopodobne, że synteza kolagenu będzie lepsza niż w przypadku jednostajnego i niezbilansowanego stylu żywienia.

Bez odpowiedniego „materiału” organizm po prostu nie jest w stanie stworzyć kolagenu, a różnica między „podażą” i „popytem” jest większa.

Dlatego ważne jest, by w Twojej diecie znalazły się produkty, które dostarczą Twojemu organizmowi składniki niezbędne do produkcji kolagenu. To przede wszystkim:

Dieta bogata w kolagen

 • mięso kurczaka,
 • ryby,
 • jajka,
 • cytrusy,
 • owoce jagodowe,
 • czosnek,
 • fasola,
 • orzechy nerkowca.

HYDROLIZOWANY KOLAGEN

Jeżeli naprawdę pragniesz wyglądać młodo i czuć się świetnie, możesz zrobić jeszcze więcej.

Istnieje bowiem szczególna forma kolagenu, którą nasz organizm przyswaja trzy razy szybciej od kolagenu z pożywienia.

Wiem, brzmi niewiarygodnie, ale to prawda!

Mowa o tak zwanym hydrolizowanym kolagenie. Pozyskiwany jest za pośrednictwem procesów enzymatycznych, którym końcowym produktem są elementy, o których już dziś wspomnieliśmy – peptydy.

Hydrolizowany kolagen

Jako że peptydy już w początkowej fazie wyróżniają się idealnie przyswajalną postacią, jasne jest, że efekt końcowy stosowania tego typu kolagenu jest zasadniczo lepszy.

SUPLEMENTY Z KOLAGENEM

Gdzie znajduje się ta wersja kolagenu?

Wyłącznie w wysokiej jakości suplementach diety.

Wiem…

Kolagen rybi lub morskiNa rynku jest bardzo dużo różnych produktów, dlatego zaraz powiem Ci, na co musisz zwrócić uwagę, jeżeli chcesz wybrać ten najlepszy dla siebie

Oprócz wyboru kolagenu w postaci hydrolizowanej ważne jest, być zdecydowała się na rozwiązanie kompleksowe.

Wiedz, że kolagen można pozyskać z różnych źródeł. Możesz się zatem natknąć na:

 • kolagen rybi lub morski,
 • kolagen wołowy,
 • kolagen jajeczny itd.

Od samego źródła zależy to, które typy kolagenu zawiera.

Przypominam, że wśród wszystkich trzydziestu typów to kolagen typu I, III, V i X są kluczowe dla osób, pragnących odzyskać młodzieńczy wygląd, mieć mocne stawy, cieszyć się świetnym samopoczuciem i zdrowymi jelitami.

Dlatego uważaj, by wybrać produkt, który nie zawiera kolagenu z tylko jednego źródła. Oznacza to bowiem, że taki produkt nie odpowie na wszystkie potrzeby organizmu. Jedno źródło nie jest w stanie zapewnić wszystkich czterech typów kolagenu.

Witamina C i MSM

Do wytworzenia odpowiedniej ilości kolagenu organizm potrzebuje dodatkowej pomocy.
Podobnie jak budowa przebiega szybciej, gdy ekipa budowlana korzysta z pomocy maszyn, synteza kolagenu jest sprawniejsza, gdy organizm może liczyć na pomoc dwóch związków. To witamina C i MSM.

WITAMINA C

Witamina C to witamina, która pomaga w:

 • prawidłowym funkcjonowaniu skóry,
 • prawidłowym funkcjonowaniu kości,
 • prawidłowym funkcjonowaniu chrząstek i
 • prawidłowym funkcjonowaniu zębów i dziąseł.

MSM

Podobnym efektem może się pochwalić MSM, czyli minerał piękna.

To siarka organiczna i jeden z podstawowych budulców naszego życia. To trzeci – po wapniu i fosforze – najczęściej występujący minerał w Twoim organizmie. Bierze udział w syntezie kolagenu.

KTÓRY KOLAGEN JEST DLA CIEBIE NAJLEPSZY

Postać hydrolizowana, więcej źródeł, witamina C, MSM…

Który kolagen jest dla ciebie najlepszyWymagań jest dużo, dlatego wiele osób czuje się zdezorientowanych.

Przyznam, że w czasie poszukiwań odpowiedzi na pytanie o najlepszy kolagen natrafiłem na ogromne wyzwanie: gdy dowiedziałem się, jaki wpływ na Twoje ciało ma odpowiednia ilość kolagenu, zapragnąłem znaleźć idealne rozwiązanie.

A ponieważ w zalewie najrozmaitszych produktów nie znalazłem nic odpowiedniego, postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce.

Jako że mówimy o pięknej skórze, gęstych włosach, mocnych stawach, zdrowych jelitach i świetnym samopoczuciu, zrozumiałem, że muszę zebrać zespół specjalistów, z którym stworzę własne rozwiązanie, które sprosta największym wymaganiom.

Życzę jak najlepiej sobie, swoim bliskim i oczywiście wszystkim osobom, które mi zaufają. Dlatego z radością oznajmiam Ci, że nareszcie mamy rozwiązanie – Golden Tree Premium Collagen Complex, który łączy w sobie wszystko, czego Twoje ciało potrzebuje.

Mówimy o świetnym produkcie, który zawiera sproszkowany hydrolizowany kolagen, pozyskiwany z trzech różnych źródeł:

 • hydrolizowany kolagen RYBI,
 • hydrolizowany kolagen WOŁOWY
 • hydrolizowany kolagen z błony JAJA kurzego.

Oznacza to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które pomoże Ci sprostać wszystkim potrzebom organizmu, zapewniając mu kolagen typu I, III i X.

A to jeszcze nie wszystko!

Przypominam, że mówimy o młodzieńczym wyglądzie, a na szali są Twoje samopoczucie, zdrowie, energia życiowa i pewność siebie. Dlatego rozpracowaliśmy sprawę w najmniejszych detalach

Oprócz witaminy C i MSM, które są potrzebne do skutecznej produkcji kolagenu, nasze rozwiązanie zawiera jeszcze dwie dodatkowe substancje.

KWAS HIALURONOWY

Kwas hialuronowyPierwsza z nich to kwas hialuronowy, znany z tego, że sprzyja nawodnieniu tkanek i działa jak swego rodzaju lubrykant.

Dlatego nie zdziwi się pewnie fakt, iż osoby, które zmagają się z problemem przesuszonej, pomarszczonej i nieelastycznej skóry, często cierpią właśnie na niedobór tego niezmiernie ważnego składnika.

KRZEM

KrzemGolden Tree Premium Collagen Complex zawiera także krzem, który dopełnia całą formułę. To składnik, który dba o to, by Twoje stawy działały jak nasmarowane. Dzięki temu możesz cieszyć się codziennymi czynnościami.

Dlaczego miałabyś wybrać kolagen, który pomaga tylko Twojej skórze, stawom i jelitom, jeżeli istnieje kompleksowe rozwiązanie, które odpowiada wszystkim potrzebom organizmu i zapewnia doskonałe efekty w bliskim horyzoncie czasowym?

Poza tym nie masz nic do stracenia.

Ponieważ w 100% wierzę w skuteczność Golden Tree Premium Collagen Complex, jestem gotowy zwrócić Ci całą kwotę zakupu, jeżeli po pierwszym miesiącu stosowania nie zauważysz pożądanych zmian.

Golden-Tree-Premium-Collagen-Complex

Wierz mi… Twoja skóra, stawy, włosy i jelita będą Ci wdzięczne.

I pamiętaj… zapasy są ograniczone. 😉


Udostępnij

O Michale

Napisał Michał Grzelak, współzałożyciel portalu Golden TREE o aktywnym i zdrowym stylu życia, który każdego miesiąca odwiedza ponad 100 000 osób.

POLECAMY
Produkt wspomniany w artykule.
Stworzony wg najwyższych standardów jakości.
Dzięki odpowiednim wskazówkom i informacjom uda się każdemu - także Tobie!
Wpisz swój e-mail i otrzymuj bezpłatne porady, które pomogły już ponad tysiącom Polaków.
Zostańmy przyjaciółmi