🚚 Darmowa dostawa powyżej 499 zł | ✅ 100% gwarancja satysfakcji
Strona główna / Porady / Poznaj swój wskaźnik masy ciała – BMI
 

Poznaj swój wskaźnik masy ciała – BMI

Przewidywany czas czytania: 3 min
Data publikacji: 06/12/2022
Poznaj swój wskaźnik masy ciała – BMI

Czy wiesz, o jakiej liczbie większość osób nie lubi rozmawiać?

To waga. A to dlatego, że w odróżnieniu od wieku lub, powiedzmy, wzrostu, na wagę mamy wpływ.

Dlatego nikogo nie dziwi, że każdy po cichu zastanawia się, jaka powinna być jego prawidłowa waga.

W JAKI SPOSÓB OBLICZA SIĘ BMI

Istnieje kilka sposobów na określenie idealnej masy ciała. Najpopularniejszym z nich jest bez wątpienia wskaźnik masy ciała, który możesz obliczyć za pomocą poniższego kalkulatora.

 

BMI KLASYFIKACJA
poniżej 18,5 niedowaga
18,5–24,99 pożądana masa ciała
25–29,99 nadwaga
30,0–34,99 otyłość I stopnia
35,0–39,99 otyłość II stopnia
ponad 40 otyłość III stopnia

Poznaj swój wskaźnik masy ciała – BMI

CZYM JEST WSKAŹNIK MASY CIAŁA?

Wskaźnik masy ciała (BMI) to wartość, która bierze pod uwagę stosunek Twojej masy ciała do kwadratu Twojej wysokości. Wynik pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoją wagą.

Otrzymany wynik możesz porównać z danymi w tabeli powyżej i zobaczyć, czy Twoja masa ciała jest za niska, optymalna, czy może masz do czynienia z nadmiarem kilogramów.

Jeżeli stwierdzisz, że Twój wskaźnik masy ciała odstaje od pożądanej kategorii, powyższy kalkulator pomoże Ci dowiedzieć się, ile kilogramów musisz zrzucić lub nabrać.

Jak to sprawdzić? Zmieniaj w równaniu jedyną zmienną, na którą masz wpływ – a zatem masę ciała – tak długo, aż otrzymasz optymalną wartość.

W ten sposób możesz szybko sprawdzić, ile kilogramów naprawdę dzieli Cię od „idealnej” masy ciała.

Główną kwestią jest jednak to, czy ta informacja naprawdę jest dokładna.

Prawdą jest, że przez długi czas wskaźnik masy ciała uznawano za bardzo wiarygodny wskaźnik, gdy mowa była o idealnej masie ciała. Muszę Ci jednak uprzedzić, że ta metoda ma kilka dosyć znaczących wad.

WADY KALKULATORA BMI

Celem BMI było edukowanie szerszej populacji.

Istnieje bowiem zależność między wysokim wskaźnikiem masy ciała i większym prawdopodobieństwem rozwoju konkretnych chorób. To jednak nie wystarczy do określenia Twojej idealnej masy ciała.

WSKAŹNIK MASY CIAŁA – FORMUŁA

Wskaźnik masy ciała – formułaOprócz tego sama formuła, która pozwala na obliczenie BMI, jest dosyć skromna:

BMI = masa ciała (kg) / (wysokość (m))2

Szybko zauważysz, że równanie bierze pod uwagę tylko masę ciała i wzrost. To nie wystarczy do zdefiniowania realnej sytuacji każdej poszczególnej osoby.

Nie zapominaj, że dla Twojego samopoczucia, zdrowia i sylwetki ogromne znaczenie mają także udział masy mięśniowej, udział wody w organizmie, genetyka, potrzeby, cele itd.

Zdecydowanie, idealna waga osoby, która pragnie przebiec maraton, będzie się różnić od wagi osoby, która pracuje nad osiągnięciem bardziej umięśnionej sylwetki – nawet jeżeli ich wzrost będzie identyczny.

A to nie jedyny problem.

CZY BMI MĘŻCZYZN I KOBIET CZYMŚ SIĘ RÓŻNIĄ?

Czy bmi mężczyzn i kobiet czymś się różnią

Poza tym, o czym już wspomniałem, dodatkowy problem stanowi fakt, iż sposób obliczania BMI jest taki sam dla obu płci. Mimo świadomości, że osoby o takim samym wskaźniku masy ciała mogą mieć różny udział tłuszczu w masie ciała, fakt ten nie jest nigdzie brany pod uwagę. A jest przecież oczywiste, że to właśnie udział tłuszczu w masie ciała odgrywa ważną rolę, gdy mówimy o jakości życia.

Ludzie różnią się też ze względu na swoje cele sylwetkowe. Widać to szczególne wyraziście, gdy porównujemy cele mężczyzn i kobiet.

Dlatego nie daj się zwieść kalkulatorom, w których możesz wybrać płeć – bez względu na wybraną opcję (mężczyzna/kobieta) wynik końcowy pozostaje taki sam. To wprowadzanie w błąd i ważne jest, byś miał tego świadomość.

I kolejne ważne ostrzeżenie…

BMI A OSOBY STARSZE

Poza już wymienionymi wadami należy także podkreślić, że BMI nie bierze pod uwagę wieku.

A to dodatkowe ryzyko.

Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że człowiek z wiekiem utraci określoną część masy mięśniowej. Jeżeli jego waga się nie zmieni, oznacza to, że miejsce mięśni najprawdopodobniej zajął zbędny tłuszcz.

Dlatego tym bardziej należy zwrócić na to uwagę. Wiele osób bowiem nie rozumie, dlaczego czują się źle mimo dobrego BMI.

Oznacza to, że bez względu na wszystko skład ciała, czyli udział masy mięśniowej i udział tłuszczu, ma ogromne znaczenie.

A czy BMI nadaje się do określania prawidłowej masy ciała dzieci?

BMI A DZIECI

Bmi a dzieci

Szczerze…

Ta metoda obliczania idealnej masy ciała nie jest najlepszym wyborem także w przypadku dzieci. Co prawda klasyfikacja dzieci wg wskaźnika masy ciała różni się od tej dla dorosłych, ale mimo to wciąż ma wiele wad. Bierze pod uwagę wiek i płeć, jednak kategorie są bardzo ogólne i nie są w stanie odzwierciedlić realnej populacji.

Dlatego proponuję Ci inną metodę na ustalenie idealnej masy ciała.

Spójrz…

Owszem, mamy konkretne zalecenia i wytyczne, jednak według mnie nie istnieje kalkulator, który mógłby dokładnie określić naszą idealną masę ciała.

To dlatego, że tylko Ty wiesz, jak się czujesz w swoim ciele.

Zamiast łamać sobie głowę nad tym, jaka powinna być Twoja idealna masa ciała, lepiej posłuchaj swojego ciała i skup się na kolejnym kroku.

To, jak będziesz się czuć podczas metamorfozy, pomoże Ci zrozumieć, co jest dla Ciebie najlepsze. W tej chwili nie ma znaczenia, czy będzie to 70, 68 czy 65 kilogramów. Ważne jest, by podążać w dobrym kierunku.

Dlatego zapomnij o kalkulatorze BMI – zamień go na lepsze narzędzie, które czeka na Ciebie pod poniższym linkiem. Bierze ono pod uwagę Twój wzrost, wagę, wiek, płeć, stopień aktywności oraz, co najważniejsze, także…

Twoje cele!

Dodatkowo ten kalkulator podpowie Ci, co powinno się znaleźć na Twoim talerzu, jeżeli chcesz stosunkowo szybko uzyskać sylwetkę, która będzie „idealna” lub „doskonała” właśnie dla Ciebie.

Nie ważne, jaki jest Twój cel – na drodze do sukcesu kluczową rolę odegra umiarkowana, zdrowa i urozmaicona dieta.

Nie mogę się doczekać chwili, gdy opowiesz mi o swoich celach. Z radością będę Ci służył pomocą.

Daj znać w komentarzu albo napisz do mnie na adres [email protected].


Udostępnij

O Michale

Napisał Michał Grzelak, współzałożyciel portalu Golden TREE o aktywnym i zdrowym stylu życia, który każdego miesiąca odwiedza ponad 100 000 osób.

POLECAMY
Produkt wspomniany w artykule.
Kompleks roślinny przyjazny dla wątroby.
Dzięki odpowiednim wskazówkom i informacjom uda się każdemu - także Tobie!
Wpisz swój e-mail i otrzymuj bezpłatne porady, które pomogły już ponad tysiącom Polaków.
Zostańmy przyjaciółmi